Dostrajanie się do własnej obecności za pomocą KOŁA ŚWIADOMOŚCI SIEGEL (10 minut)

Ćwiczenie Koła Świadomości:

 

Krok 1: Zacznij od sześciu do ośmiu osób siedzących w kręgu.

 

Krok 2: Odtwórz nagranie (lub przeczytaj transkrypcję poniżej) – a następnie pozostań w ciszy.

 

Krok 3: Każda osoba robi notatki w dzienniku lub bloku.

 

 

 

Transkrypcja:

Zacznij od przyjęcia wygodnej pozycji i wyczuwania rytmu oddechu

Podczas wdechu i wydechu zacznij od wizualizacji koła. „Centrum” znajduje się pośrodku, a cztery ćwiartki otaczają go obrzeżem obejmującym wszystko, co wiesz i czego możesz być świadomy. Podczas każdej części tej praktyki wyślesz szprychę od piasty do obręczy, aby skupić swoją uwagę. Po każdej części tej praktyki sugerujemy, abyś skoncentrował się na głębokim oddechu, zanim przejdziesz dalej.

Teraz zwróć uwagę na pierwszy kwadrant – pięć zmysłów. Jeden po drugim poświęć trochę czasu na skupienie uwagi na tym, co widzisz, słyszysz, wąchasz, smakujesz i dotykasz.

Następnie skup swoją uwagę na „szóstym zmyśle”, wewnętrznych odczuciach własnego ciała. To jest druga ćwiartka wokół piasty. Poświęć kilka chwil, aby przenieść swoje skupienie na całe ciało, uświadamiając sobie doznania, które odczuwasz z wnętrza swojej fizycznej istoty, od mięśni i kości głowy, kończyn i tułowia, po odczuwanie doznań w organach ciała.

Teraz nadszedł czas, aby skupić się na działaniach samego umysłu. Należą do nich emocje, myśli, wspomnienia, nadzieje, przekonania, marzenia, obrazy, tęsknoty, postawy i intencje. Ta część praktyki jest podzielona na dwie części. Najpierw zacznij od uświadomienia sobie tego, co pojawia się w twoim umyśle – zaproś każdą aktywność umysłową, aby weszła w świadomość.

Kiedy już poświęcisz na to trochę czasu, następnym krokiem jest zwrócenie szczególnej uwagi na cechy charakterystyczne tego, w jaki sposób te czynności umysłowe wchodzą i opuszczają świadomość. Jak powstają i przechodzą? Czy te czynności pojawiają się nagle czy stopniowo? Czy wtedy pozostają stałe, zanikają i zanikają, czy odbijają się echem? Jak więc odchodzą? I czy są one natychmiast zastępowane czymś innym, czy nie? Jeśli nie, to jak odczuwa się przepaść między dwiema czynnościami umysłowymi?

Teraz nadszedł czas, aby spróbować czegoś nieco innego. Podobnie jak w innych częściach tej praktyki, wyślij swoją szprychę uwagi z centrum, ale tym razem pochyl ją z powrotem w kierunku samego centrum, aby skierować swoją uwagę na skupienie się na swojej świadomości. W tej części praktyki pracujesz nad „świadomością świadomości” i odczuwaniem, jak to jest. Zajmie to trochę praktyki, więc postaraj się być cierpliwy.

Czwarty kwadrant reprezentuje nasze poczucie połączenia z rzeczami poza naszymi ciałami. Zacznij od skoncentrowania swojej uwagi na ludziach, którzy są blisko ciebie fizycznie, a następnie rozszerz się na innych, którzy są dalej. Następnie przejdź do tych, z którymi czujesz się blisko — rodziny i przyjaciół — a następnie do innych, z którymi jesteś zaangażowany, takich jak współpracownicy, uczniowie, nauczyciele i inni. Następnie rozszerz swoje poczucie więzi krok po kroku, aby objąć tych, którzy mieszkają w twojej okolicy, mieście, kraju, kontynencie, na całym świecie, a wreszcie na wszystkich żywych istotach na ziemi.